Jak na interiér v romantickém venkovském duchu?

blog3

Okouzluje vás romantická nálada a pohoda, která dýchá z většiny tradičních venkovských staveb? Ptáte se, čím je to způsobeno a chcete si takovou atmosféru vytvořit doma? Nemusí to být zase tak složité. Samozřejmě, bydlíte-li uprostřed Prahy, dá vám to větší práci, než v domě na samotě u lesa, ale do jisté míry si na své přijdou příznivci venkovského stylu kdekoliv. Stačí vědět, na co je nutno při zařizování takové interiéru klást důraz. Detaily a konkrétní podoba pak už budou zcela na vás.

Nábytek z masivu hraje prim

V prvé řadě bychom se měli zaměřit na nábytek. Ten nebývá strohý, studený a s ostrými hranami, ale naopak jeho hrany jsou často zaoblené a působí tak nějak hřejivě, přátelsky a domácky. Zkrátka přímo vybízí k tvorbě domácí pohody a lenošení. Ruku v ruce s tím jde i materiál, kterým bývá dřevo ve všemožných úpravách. A to především to poctivé, masivní. Vedle dřeva se uplatňuje ve venkovských interiérech i kámen, kov, keramické prvky, textilie, sklo nebo dlažba, případně různé jejich kombinace. Zcela chybí plast a další umělé materiály.

Pozor na škůdce

Masivní nábytek je skvělou volbou a dobrou investicí do budoucna. Můžeme si nechat zrestaurovat staré kousky nebo si koupit nábytek zcela nový. Základem je dobré ošetření vůči škůdcům dřeva, na trhu je spousta variant přípravků na přírodní i chemické bázi. Co hraje ve venkovské interiéru rovněž velkou roli, jsou dřevěné trámy. Pokud je jimi váš dům vybaven, hýčkejte si je. Pokud ne, můžete je při rekonstrukci nebo nové stavbě použít také, nic nedodá autenticitu venkova a tradičních staveb lépe, než ony.

Jaké barvy?

Základem jsou barvy neutrální v přírodních tónech doplněné zemitými odstíny. Velkou roli hraje barva bílá, symbol elegance a čistoty. Nebojte se bílých stěn, zejména v kombinaci se dřevem vypadají krásně. Bílý nábytek je zase příjemnou změnou oproti tomu klasickému v odstínech dřeva a uplatňuje se zejména ve stylu Provence. Mnoho lidí se bílé v interiéru zbytečně bojí a instinktivně vyhýbá, přitom máloco dokáže domov tak razantně proměnit a prosvětlit. Chcete-li dodat trochu jiných barev, volte spíše ty pastelové, například odstíny fialkové, zelené, žluté nebo modré.

Chcete interiér oživit?

Ve venkovském stylu se výborně uplatňuje patina, a to na nábytku i doplňcích, nesmí se to s ní ale přehánět. Romantický interiér si samozřejmě žádá i doplňky. Může jimi být přeplněný, ale nezapomeňte, že prach budete utírat vy, a že všeho moc škodí. Několik vkusných dekorací bude pravděpodobně stačit. Jde o to, abyste si vybrali věci vašemu srdci blízké, které působí mile a zlepší vám náladu. Nezapomeňte na textilní doplňky, jako jsou polštáře, závěsy nebo přehozy. Ty dokážou divy a můžete je měnit podle nálady nebo ročního období. Nebojte se kostkovaných nebo květinových vzorů, efektně působí i vkusná výšivka.