Jak transformovat malý byt do jedinečného a funkčního domova

blog2

Život v malém bytě zní jako boj s podstoupením mnoha obětí. Někdy však můžete být velmi mile překvapeni. Díky správně zvolenému nábytku a hlavně designu lze vykouzlit i z malého bytu pohodlný domov s dostatečným prostorem pro všechny jeho členy.

Vždy volte inteligentní a prostorově úsporný design

Většina lidí se v malých bytech cítí stísněně, trápí se omezenými možnostmi skladování a nedostatečným prostorem pro všechny členy rodiny. S menším bytem se zdá, že se musíme vzdát nejen části komfortu, ale také části svého soukromí. Chcete-li maximalizovat prostor, a objevit tajné možnosti malého bytu, nesmíte šetřit. Investujte čas i peníze do správné volby jednoduchého a hlavně funkčního designu. Zaplaťte si architekta. Nechejte pracovat odborníky. Vyplatí se to.

Nakupujte nábytek uvědoměle a pamatujte, že si budete muset vystačit s jeho menším množstvím. Proto jeho výběr nepodceňujte. První fígl totiž zní – zaplaťte si za kvalitu a mějte vysoké nároky. Nakupujte pouze minimální množství nábytku, za to však chtějte multifunkčnost a dlouholetou životnost. Mít na nábytek vysoké nároky je pro malý byt standard – na to nikdy nezapomínejte.

Buďte netradiční a hledejte nové možnosti

Ve vašem malém bytě je spousta místa. Nemůžete však chtít využívat pouze prostor, který je přímo dostupný. Volte nábytek tak, aby vám dovolil užívat i méně tradiční a atypické části bytu – prostor pod stropem, skrytá zákoutí, stěny (které nemusí být pouze stěny), výklenky a mnohé další.

Samozřejmostí pro vás budou světlé a přírodní barvy (skvělá volba jsou dubové povrchy), bíle vymalované stěny (či stěny z bílých cihel),  a velká okna. Malý prostor potřebuje dýchat a mít dostatek přirozeného světla. Reorganizujte a vytvořte větší místnosti, které rozdělte pouze opticky. Tím zachováte vzdušnost a zatočíte s pocitem stísněnosti.

Velice praktické i moderní jsou repliky rolex mezonetové vestavby – ale pozor, nemusí být v celé délce místnosti. Zkuste třeba patrový prostor, který poslouží jako malá ložnice. I v jedné místnosti můžete dopřát soukromí více lidem. Oddělte pracovnu od obývací místnosti – využít můžete vysoké oboustranné knihovny, police, či úložný prostor.