Vintage styl: Tradice s romantickým kouzlem

vintage-styl

Zajímáte-li se alespoň trochu o módní trendy v oblasti bydlení, výraz vintage vám jistě nezní zcela cize. Víte přesně, co znamená? Jak se liší od retra a proč se v poslední době těší tak velké oblibě?

Co je to vintage styl?

Vintage znamená návrat ke stylu dřívějších let. Nejčastěji jde o období dvacátých až šedesátých let 20. století.

Proč se vracet k něčemu, co už tu bylo? Jde o návrat k tradici, ale zároveň vám vintage styl pomůže ozvláštnit interiér. Vytvoříte tak místnost s osobitým duchem. Dá se zároveň perfektně kombinovat s moderními prvky, takže využijete všech výhod, které dnešní bydlení přináší.

Možná si kladete otázku, jaký je tedy rozdíl mezi vintage a retro stylem, který se vrací také do minulosti. Může se zdát, že se styly překrývají, ale není tomu tak. Vintage je návrat k původnímu, nemá znamenat jen trend kopírující určité období. Je více o kvalitě, o věcech, které získávají časem na hodnotě.

vintage-nabytekVintage nábytek

Spousta lidí, kteří se nechají uchvátit vintage stylem, se zaměřují jen na dekoraci. Je důležitá na dokreslení atmosféry, ale nezapomínejte na to hlavní – nábytek.

Jak vypadá typický nábytek ve vintage stylu? Je elegantní, decentně romantický, pohodlný a díky jeho světlým tónům dodáte místnosti na vzdušnosti.  Z materiálů se nejvíce užívá dřevo. Postele a židle mohou být i kovové.

Nábytek je tedy světlé barvy – bílý či šedý a může také být ve světlých pastelových tónech. Oblíbené je rovněž patinování dodávající nábytku lehce opotřebený vzhled.

Dekorace a další doplňky jsou obvykle barevné. Rozšířené jsou motivy květin.

vintage-dekorace

Tipy pro vytvoření místnosti ve vintage stylu

Dosáhnout skutečně vintage stylu, který bude přirozený a bude mít v sobě ono kouzlo, pro které je žádaný, vyžaduje um. Pojďme si uvést alespoň několik rad/tipů, jež vám pomohou toho dosáhnout:

  • Zařiďte místnost v jednom stylu: Vintage styl má různé varianty. Nesnažte se mít od všeho trochu. Slaďte místnost v jednom stylu a dosáhnete harmonie.
  • Nepřehánějte to s dekorací: Mějte jako dekoraci jen několik kousků, které doladí místnost. Dekoraci můžete koupit, ale možná i leccos najdete na půdě či bleším trhu.
  • Dbejte na kvalitu, to je základ vintage stylu: Do kvalitního vintage nábytku budete muset investovat. Nejde o levný tuctový nábytek. Investice se však vyplatí. Nejenže bude vypadat místnost stylově, ale nábytek vám dlouho vydrží a jeho design je nadčasový. Nábytek seženete ve specializovaných obchodech. Možná však budete mít štěstí a nezaplatíte nic, nebo jen minimum. Mnohým se vintage nábytek povaluje na půdě, a když se trochu upraví, báječně splní svou funkci. Tak proč toho nevyužít?
  • Kombinujte vintage styl s modernou: Vypadá to velmi hezky. Ovšem zde je třeba mít vyvinuté estetické cítění. Jen tak dosáhnete kýženého efektu.

Necháte se i vy inspirovat vintage stylem, který dodá vašemu bydlení originální staronový nádech?