SHABBY CHIC – Oprýskaná elegance

SHABBY CHIC - Oprýskaná elegance

Poslední dobou se tento styl čím dál více vkrádá do našich domovů. Každý ho miluje, každý ho chce. Jsme ochotni kvůli němu měnit interiér. Je totiž jemný, čistý a romantický, díky tomu si získává stále více příznivců. Jak název Shabby Chic napovídá – jedná se o elegantní styl bydlení s typickým podpisem oprýskanosti.

Historie Shabby Chic

Každý o něm mluví, každý ho zná, ale víte, jak vlastně styl Shabby Chic vznikl? Zakladatelka je Rachel Ashwell. Britská podnikatelka a interiérová designérka, která žila v osmdesátých letech 20. století. Základ pro její inspiraci byl čerpán z bydlení na britských venkovských statcích. Poté už bylo vše snadné a rychlé. Bleší trhy nabízely neskutečné množství vzácných pokladů. Smísily se tak kousky z blešího trhu, starožitné kousky a výrobky ze dřeva.

Charakteristické jsou jednoznačně znaky opotřebení. Je jedno jestli vznikly uměle nebo přirozeně.

Co patří mezi stopy opotřebení? Jsou to odřené rohy, rozpraskané kraje, opotřebovaný kov, odloupaný lak nebo neošetřené dřevo.

Nábytek Shabby Chic

Toužíte si doma vytvořit Shabby, ale nevíte, jaký nábytek je pro to vhodný? Lidé žijí v domnění, že k Shabby stylu patří pouze bílá barva. Není to tak.

Mezi nejoblíbenější barvy patří růžová, tyrkysová, bledě modrá, fialová a žlutá. Při zařizování se hlavně používá dřevěný nábytek. Pokud jste zdědili starožitný kredenc po babičce, nebojte se ho zkombinovat s novým moderním nábytkem. U tohoto stylu se záměrně míchá staré s novým a zdánlivě nesourodé prvky. V tomto stylu to platí dvojnásob.

Dalo by se říci, že jakýkoliv nábytek s oprýskaným lakem, škrábanci a rýhami, můžeme nazvat Shabby Chic a v zásadě budeme mít pravdu – postele, komody, skříně, příborníky, stoly i židle. Ale nejen nábytkem můžete u vás doma vytvořit jedinečný styl. Nezapomeňte na dekorace. Ty jsou neméně důležité. Nic nezkazíte stříbrnými mísami, vázami a svícny a zářící lustry dodají zvláštní jiskru. Tento styl má tu výhodu, že nemusí být uhlazený, takže volně poházené polštáře či deky na pohovce sem replikyhodinky také skvěle padnou.

Jak si vytvořit Shabby styl svépomocí

K tomu abyste si doma vytvořili kouzlo tohoto stylu, nemusíte kousky draze kupovat. Zapojte svou fantazii a zrealizujte si pomocí několika kroků krásné bydlení sami.

Jak na to?

Vyčistit a obrousit

Kousek, který jsme si pro přetvoření vybrali, nejprve musíme důkladně vyčistit od všech nečistot. Poté bruskou nebo smirkovým papírem obrousíme starý lak, ale pozor na to, abychom nebrousili dřevo. Tento starý lak můžeme místy nechat – to právě vytvoří kouzlo Shabby stylu.

Lakování

Pokud chcete původní barvu přetřít a vytvořit úplně nový vzhled, pak je nutné mít důkladně odstraněnou původní vrstvu laku. Následně naneste štětcem barvu, kterou zamýšlíte. Než přejdete k poslednímu kroku, je důležité, aby barva zcela zaschla.

Dokončení

Abyste docílili opravdového Shabby Chic stylu je dobré některá nalakovaná místa ještě zbrousit velmi jemným smirkovým papírem. A sem tam udělat záměrně nějakou tu rýhu. Tím jen kouzlo stylu podtrhnete.
Přejeme vám mnoho zábavy při vaší tvorbě! Váš vyrobený kousek můžete umístit kamkoliv, je jedno, kde bude, jednoduše upoutá pozornost každého hosta a každý ho bude obdivovat.

Podívejte se i na nabídku série Tropico, která je vyrobena v Shabby stylu zde.